فرهنگ و هنر

ايزدخواست؛اولين آپارتمان نشينان جهان


کشور عزیزمان ایران از آغاز پیدایش انسان و تمدن انسانی همواره میزبان ساکنین خود از دیرباز بوده است.

فلات ایران با قرار گرفتن در هلال حاصلخیز و بهره گیری از آب و هوا و خاک مناسب جهت زندگی و کشاورزی از دیر باز مکانی عالی برای انتخاب توسط اقوام باستانی زمین بوده است.

سرزمین ایران همواره در تمدن و بهره گیری از هوش و هنر در دنیا کشور اولین ها بوده است.از شهر سوخته در سیستان و شگفتی های پزشکی و ساختمانی و … تا اولین شهر آپارتمانی تاریخ در استان فارس.

بله اشتباه نشنیده اید…اولین آپارتمان تاریخ که مربوط به دوره ساسانی میشود.

شهر ایزد خواست از توابع استان فارس بر روی یک صخره رسوبی ساخته شده است که از سه گوشه ی آن به پرتگاه هایی با ارتفاع 6 تا 15 متری احاطه شده است و تنها از یک سو راه ورودی به این صخره و قلعه روی آن وجود دارد.در پایین این صخره نیز رودی وجود داشته که این صخره را احاطه میکرده است و تنها راه ورود به محوطه اطراف این دژ نیز فقط از طریق یک پل به نام همین شهر بوده و موقعیتی سوق الجیشی را به قلعه درون آن داده بوده است.

شهر ايزدخواست پیشینه ای مربوط به اولین قرن های پس از اسلام دارد و در دوره ی ساسانیان داستانی جالب دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم نمود.

در لغت نامه ی دهخدا در باره ی نام این شهر چنین ذکر شده که؛ نام قلعه‌ای است در اراضی ولایت فارس که به اصفهان اقرب است و آن را ایزدخواست گویند. سبب تسمیه اش را نوشته‌اند که لشکری بدانجا مقام کرده بودند چندان برف ببارید که بیشتر آن‌ها در زیر برف بمردند. فردا که سؤال وگفتگو شد که چرا چنین وهنی اتفاق افتاد بزرگ ایشان گفت: «ایزدخواست» و در آنجا توقف کردند و اموات را دفن کرده قریه‌ای بنا نمودند به این نام معروف و موسوم شد. (انجمن آرا) (آنندراج): در آن موضع دیهی بنا کردند و یزدخواست نام نهادند یعنی خدا هلاک ایشان خواست.

اما نکته جالبی که این شهرو تاریخش را خاص و منحصر به فرد کرده است وجود آپارتمان های چند طبقه در این شهر میباشد.

ما انسان ها به تازگی به توانایی ساخت خانه های آپارتمانی رسیده ایم اما اینکه مردمانی در ایران بیش از 1000 سال پیش شهری با این بافت ساخته اند هم باعث تعجب است هم باعث غرور افتخار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *