دکوراسیون

رزین اپوکسی چیست

ترفند های رزین  و اپوکسی:

امروزه روش های زیادی از جمله استفاده از رزین اپوکسی برای دیزاین وطراحی خاص مدرن خانه ها و استفاده مجدد از وسایل دور ریز و بلااستفاده به وجود آمده. که با اندکی بهره گیری از ذوق و خلاقیت فردی میتوان طرح های دکوری زیبایی را خلق کرد.

امروز در این قسمت از سبک زندگی قصد داریم تا شما را با یکی از روش هایی که به تازگی در حال جا افتادن بین طراحان دکوراسیون داخلی و اکسسوری ها میباشد،آشنا کنیم.

رزین یا اپوکسی:

اگر بخواهیم نگاهی به تاریخ و پیشینه این ماده بیاندازیم باید به سراغ طبیعت برویم.اولین اپوکسی ها همان صمغ درختان و کهربا بودند.که معمولا حشره یا برگ درختی مربوط به ماقبل تاریخ در آن گیر افتاده بود. علی رقم ارزش علمی که این مواد دارند.از آنها به عنوان جواهراتی نفیس توسط پادشاهان آن زمان استفاده میشد.

حال با بهره گیری از مواد مصنوعی و کمی ذوق و سلیقه شخصی و دارا بودن ابزار مناسب میتوانید هم به وسایل قدیمیتان طرحی نو ببخشید و هم وسایل و زیورآلات جدیدی را بسازید.

امروزه هرکسی در خانه خود میتواند با با داشتن ابزار مناسب و تکیه بر ذوق ، سلیقه و خلاقیت به ساخت اکسسوری ها و وسایل دکوری رزین اپوکسی بپردازند.

در ادامه قصد داریم چند ایده جالب را در این باره با شما به اشتراک بگذاریم تا با طریقه کار با رزین اپوکسی ها کمی آشنا شوید .و بتوانید طرح های جدیدی را هم با رزین اپوکسی خلق کنید.

ابتدا باید توجه داشته باشید که از چه نوع هاردنر و اپوکسی استفاده میکنید.

نسبت ترکیب هاردنر و اپوکسی در بعضی از انواع این مایع 2 به 1 .و در بعضی دیگر 1 به 1 میباشد.

اما این نسبت به چه معنیست؟

برای ترکیب مواد میبایست از یک پیمانه مشخص و ثابت استفاده کنید به این صورت که اگر نسبت ترکیب مواد 2به1 اپوکسی و هاردنر باشد. باید دو پیمانه اپوکسی و یک پیمانه هاردنر را باهم ترکیب کنید.

شما میتوانید اطلاعات ترکیب این مواد را از فروشنده محصول بپرسید یا روی ظرف محصول مطالعه کنید.

1-سینی موزاییکی:

مواد لازم: CD  یا DVD بلااستفاده . قیچی . سینی با طرح ساده یا سینی قدیمی لبه دار . هاردنر و اپوکسی مناسب.

در قدم اول میبایست با قیچی CD  یا DVD را به صورت نامنظم برش دهید و مانند کاشی کف سینی به صورت دلخواهتان بچینید.سپس ترکیب رزین اپوکسی و هاردنر را روی سطح سینی بریزید . اگر پس از آن که مایع را کف کار ریختید در سطح مایع حباب های هوا مشاهده کردید .سعی کنید حباب های روی رزین اپوکسی را با فندک یا مشعل های خانگی از بین ببرید تا محصول نهایی زیبا تر و بدون حفره تمیزی بدست بیاورید.

2-زیرلیوانی طرح دار:

مواد لازم: قالب با طرح دلخواه(گرد ، مربعی یا …) . رزین اپوکسی و هاردنر مناسب . مواد تزیینی .

حتما تا به حال برایتان پیش آمده که گل های تازه پس از مدتی خشک و پژمرده میشوند . اکنون میتوانید به جای دور ریختن این مواد از آنها به عنوان وسیله ای برای طرح های خاص و سه بعدی خود استفاده کنید.

به این صورت که ابتدا مقدار کمی از ترکیب رزین و اپوکسی را در قالب بریزید .و 24 تا 48 ساعت به آن زمان بدهید تا سخت شود.پس از آن که مایع رزین اپوکسی سفت شد .روی سطح اپوکسی گلبرگ ها را قرار دهید و سپس روی آن یک لایه دیگر رزین اپوکسی بریزید تا گلبرگ ها در آن غوطه ور شوند.

پس از گذشت 24 تا 48 ساعت دیگر شما صاحب زیر لیوانی های ساخته ی خودتان با سلیقه خودتان هستید.

همچنین میتوانید به جای گلبرگ از هر وسیله دیگری (مانند دکمه . عکس خودتان یا عزیزانتان و …) نیز استفاده کنید.

همینطور میتوانید از رنگ های شفاف مخصوص رزین اپوکسی برای ارائه جلوه زیباتر به ساخته خودتان نیز استفاده کنید.

3-طراحی امواج دریا:

مواد لازم:تخته کار ترجیحا چوبی که تداعی کننده ساحل دریا باشد . رزین اپوکسی و هاردنر مناسب . رنگ های مات (سفید . آبی کمرنگ . آبی پررنگ) . سشوار پرقدرت.

ابتدا در سه پیمانه مجزا هاردنر و اپوکسی را به میزان مناسب با رنگ های گفته شده ترکیب کنید.سپس روی تخته کار . رزین اپوکسی و هاردنر را به ترتیب رنگ های 1-سفید 2-آبی کمرنگ 3-آبی پررنگ بریزید .و با یک تکه چوب رنگ ها را به همان ترتیب روی سطح کار پخش کنید .و با استفاده از سشوار . به صورت از پایین به بالا و از رنگ سفید تا آبی پررنگ طرح امواج دریا را روی رزین اپوکسی طراحی کنید.

در نظر داشته باشد تا شعله دهی به مایع رزین اپوکسی برای از بین بردن حباب ها در انتهای کار الزامی میباشد.

همچنین میتوانید با استفاده از سمباده های نرم اقدام به صیقلی کردن سطح رزین اپوکسی کنید

و با تکیه بر خلاقیت خود طرح های جدیدی نیز خلق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *