علم و فناوری

سرنوشت انسان؛در مسیر دایناسور ها

دایناسور ها:

دایناسور ها خزندگانی عظیم الجثه بودند که از حدود 235 میلیون سال پیش در کره زمین شروع به زندگی کردند و به نوعی یک از اولین ساکنین زمین بود اند.

اما همانطور که همه ی ما تا کنون شنیده ایم و دیده ایم این موجودات 66 میلیون سال پیش در اثر اتفاقی که برخورد یک شهاب سنگ عظیم به کره ی زمین که آثار آن برخورد در قسمت شرقی کشور مکزیک کنونی قابل مشاهده است نابود و منقرض شده اند.

اما نکته ای که به تازگی نظر برخی دانشمندان را به خود جلب کرده است این است که این اتفاق با این که 80% از پوشش گیاهی زمین را از بین برد اما نمیتوانسته باعث نابودی کامل و یک باره ی دایناسور ها شده باشد.

دايناسور ها با برخورد شهاب سنگ منقرض نشده اند:

دانشمندان به تازگی دریافته اند که اگر این شهاب سنگ نیز به زمین برخورد نمیکرد باز هم این انقراض صورت میگرفت.اما چگونه؟

دانشمندان در یافته های اخیر خود به این نتیجه رسیده اند که از 10 میلیون سال پیش این انقراض شروع شده بوده است و برخورد شهاب سنگ تير آخر براى انقراض كامل اين موجودات به استثناى پرندگان بود.

با بزرگ تر شدن سایز و اندازه دایناسورهای گیاه خوار به جهت افزایش اکسیژن موجود در جو و قدرت گیری دانیاسور های پوزه اردکی،باعث از بین رفتن پوشش گیاهی سطح کره زمین شده از طرفی نیز سرد تر شدن 7 درجه ای دمای کره زمین هم برای موجوداتی که تماما وابسته به محیط اطراف خود برای ادامه حیات هستند،باعث شد تا رفته رفته این انقراض صورت بگیرد.

انسان ها در مسیر دایناسور ها:

تاریخ پیدایش ما انسان ها در کره ی زمین بسیار اندک میباشد.ما مهمان های تازه واردی هستیم که در همین مدت کوتاه تاثیرات زیادی بر روی کره زمین و حیات های دیگری که پیش از ما بر روی زمین وجود داشته اند گذاشته ایم.

اگر تاریخ تشکیل کره ی زمین را به نسبت یک 24 ساعت روز در نظر بگیریم تاریخ پیدایش ما انسان ها بر روی کره ی زمین تنها در 2 ثانیه پایانس از آخرین ساعت یک روز اتفاق افتاده است.

در همین 2 ثانیه تمام تاریخ ما و پیشرفت های ما اتفاق افتاده ما در همین 2 ثانیه با تولید انبوه از گاز های گلخانه ای با قطع درختان و از بین بردن بسیاری از جانوران تاثیرات برگشت ناپذیری بر روی زمین و دیگر جانوران این سیاره گذاشته ایم.

تاثیراتی که اگر نخواهیم بگوییم که تماما مضر و آسیب رسان بوده اند،باید اذعان کنیم که اغلب آنها مخرب بوده اند.به خصوص از زمانی که انقلاب های صنعتی صورت گرفت و شروع به آزاد کردن کربن دی اکسید،متان و دیگر گاز های مضر برای جو کره زمین کرده ایم،که با به دافتادن این گاز ها بین سطح کره زمین و هوا کره ی اطراف آن اثری ایجاد کرده ایم که مانند یک سقف نامرئی فضای زمین را به شرایط یک گلخانه مصنوعی تبدیل کرده و با به دام انداختن گرمای ورودی به جو زمین از سوی خورشید،باعث گرم تر شدن کره ی زمین شده ایم.

گرم تر شدن کره ی زمین اثرات جانبی فراوانی دارد تا صرفا گرم تر شدن هوا که این موضوع را برای ما جدی تر و حیاتب تر میکند.

ما هرگاه به گرم شدن زمین فکر میکنیم معمولا آب شدن یخ های قطبی جلو چشممان می آید که باید بگوییم این تنها یکی از آثار این تغییر و تحول است.اما شاید ما هنوز به آن نقطه نرسیده باشیم که همه ی ما بتوانیم نتیجه ی این تغییرات را حس کنیم اما با نگاه دقیق تر متوجه میشویم که با گرم شدن آب ها شرایط زندگی برای خیلی از موجودات زنده کف اقیانوس ها دشوار و غیر قابل تحمل شده است مانند مرجان ها و گیاهان سبز دریایی.

مرجان ها:

مرجان ها با تصفیه آب های اقیانوس ها به نوعی مانند درختان عمل میکنند و علاوه بر پاکسازی آبها به منظور جلوگیری از اسیدی شدن اقیانوس ها به تولید اکسیژن با عملی شبیه به فوتوسنتز نیز میپردازند که بسیار برای حیات ما و آبزیان مفید و حیاتی میباشد.

اما امروزه با گرم شدن کره ی زمین بسیاری از این مرجان ها تغییر رنگ داده و سفید میشوند و به اصطلاح گفته میشود که دیگر مرجان مرده است.همین امر باعث اسیدی شدن و از بین رفتن اکسیژن آب ها و هوا کره میشود و پیرو آن باعث نابودی کلی از زندگی آبزیان متفاوت میشود.

آينده در دستان انسان ها:

نتیجه این تغییرات هنوز به صورت مشهود برای ما قابل مشاهده نیست اما اگر دقیق تر شویم به وقایع این روز ها مثل آتش سوز جنگل ها ،خشک شدن رود ها و دریاچه ها و از بین رفتن سخره های مرجانی و …نشانه هایی هستند از این که ما هم به زودی به سرنوشت اجداد دایناسورمان دچار خواهیم شد.

تنها را امیدبخش برای جلوگیری از این اتفاق تغییر رفتار ما انسان ها و ابراز عشق به محیطی است که زندگی ما و بسیاری از موجودات زنده به آن وابسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *