دکوراسیون

طراحی خاص؛دیزاین اسکاندیناوی

طراحی خاص؛دیزاین اسکاندیناوی

یکی از زیبا ترین و محبوب ترین طرح ها برای دیزاین و دکوراسیون منزل همین طراحی های معروف به اسکاندیناوی است.

طراحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی تنها محدود به پارکت و کف پوش های چوبی ، دیوار های سفید و مبلمان مدرن و ایده های مینیمالیستی نیست…این در حالیست که در عین شباهت های زیاد طراحی اسکاندیناوی با طرح های مینیمالیستی،این دو طرح تفاوت های فاحشی نیز با یکدیگر دارند که در ادامه مطلب به آنها بیشتر اشاره خواهیم کرد.

همه ی ما زمانی که نام طراحی اسکاندیناوی به گوشمان میخوردیاد فروشگاه های IKEA و محصولاتی که در آنجا به فروش میرسد میافتیم.اما این نکته را نیز باید بدانیم که محصولات فروشگاه IKEA همه ی آنچه که از طراحی اسکاندیناوی میدانیم نیست و طیف گسترده تر و محصولات خلاقانه تری در این دسته بندی قرار میگیرند.

از مشهورترین طراحان این سبک میتوانیم از نام هایی مانند:Alvar Aalto,HansWegner,Arne Jacobsen,Eero Arnio

چرا طراحی اسکاندیناوی:

همانطور که از نام این سبک طراحی مشخص است،منشا این طراحی مربوط میشود به کشور های شمالی اروپا و منطقه اسکادیناوی که شامل کشور هایی مثل سوئد دانمارک-نروژ-فنلاند-ایسلند و …

این کشور ها با وجود شباهت های بیشمار تاریخی و فرهنگی که دارند،تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند.برایند این شباهت ها و تفاوت ها با یکدیگر در پایان صده ی 1800 زمینه ها به وجود آمدن این سبک را مهیا کرد.

تاریخچه سبک اسکاندیناوی:

در اواخر صده ی 1800 و قرن نوزدهم و با شکل گیری انقلاب صنعتی در دنیا و راحت شدن کار ها و پیشرفت صنایع،مدرنیسم به سرعت در حال پیشروی بین انسان های آن زمان بود.اما اگر بخواهیم تاریخ دقیقی را برای شکل گیری یک سبک دکوراسیون به صورت رسمی بیان کنیم میبایست به اواخر دهه 40 میلادی یا آغاز سال 1950 اشاره کرد.

مردم و به خصوص افرادی که از این تغییرات نگران بودند روکردشان را در جهت بازگشت به طبیعت تغییر دادند تا هر چه بیشتر از روند مدرن شدن و صنعتی شدن زندگی هایشان جلوگیری کنند.تا جایی که این طرز تفکر به کمپین های مردمی نیز تبدیل شد و افراد زیادی طرفدار این رویکرد شدند.

در بین این افراد طراح معروف ویلیام موریس با راه اندازی جنبشی به نام بازگشت به ارزش های طبیعت از پیشرو های این عرصه محسوب میشود.

طراحی اسکاندیناوی چیست:

اگر بخواهیم به بررسی و معرفی این سبک دکوراسیون بپردازیم،اولین نشانه ای که به ذهنمان میرسد زیبایی در عین سادگی،طراحی های مدرن با ایده استفاده از مواد و ابزار قدیمی و ساده و گرمایی که این دکوراسیون به فضای داخلی منازل میدهد میباشد.

کشور های حوزه اسکاندیناوی به دارا بودن آب و هوای خیلی سرد مخصوصا در زمستان مشهورند و این سبک دکوراسیون هم نقطه مقابل این آب و هوای سرد است و گرمای دلچسبی را به خانه اضفه میکنند.

به طور کلی سادگی این سبک است که باعث معروفیت و محبوبیت این سبک و ساختن محیطی دنج و گرم برای افراد داخل خانه شده است.

IKEA و دکوراسیون خانه ها:

با ورود این سبک طراحی به کشور آمریکا،این سبک به سرعت بین مردم محبوب شد به طرزی که از سال 1951 که این سبک دکوراسیون توسط آقای Fredrick Lunning وارد آمرکا شد تا سال 1970 هر ساله برنده بهترین دیزاین و دکوراسیون از سوی مجله ی HOUSE BEAUTIFUL magazine میشد و امروزه کمتر خانه آمریکایی را میتوان یافت که بدون حداقل یک بار رفتن به این فروشگاه ها و بهری گیری از این سبک دکوراسیون شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *