فرهنگ و هنر

کریسمس چیست

ریشه های کریسمس

کریسمس جشنی است که از سال 336 پس از میلاد در 25 دسامبر هر سال در بیشتر نقاط دنیا با هر فرهنگ و جامعه ای برگزار میشود.

جشنی که اگر بخواهیم به اصل و ریشه های آن بپردازیم باید دو فاکتور تاثیر گذار در این آداب و رسوم ، یعنی خواستگاه مذهبی و سنت های پاگان در نظر بگیریم.

امروزه با این که 70% از کشور های جهان دین رسمیشان مسیحیت نیبست اما این مراسم در بیش از 80% از کشور های جهان جشن گرفته میشود.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که بخش اعظمی از این رسوم به ایران باستان برمیگردد.

در اصل کلمه پاگان از کلمه مغان که جمع شده و قلب شده ی کلمه ی مغ به معنی روحانیون زرتشتی میباشد گرفته شده است.

در آن دوره مشکلات و درگیری های سیاسی و نظامی زیادی مابین ایرانیان زرتشتی  و رومیان وجود داشت.رومیان نیز هرکسی که به دینی جز دین خودشان اعتقاد داشت را کافر مینامیدند.

کریسمس هم مانند عید نوروز و سفره هفت سین،ملزمات و عناصری دارد که هر کدام معنی و فلسفه خاصی را نمایان گر میکنند.

که در این قسمت از سبک زندگی قصد معرفی بخشی از این عناصر را داریم.عناصری نظیر ؛ شمع ها . درخت کریسمس . هدایا . بابا نوئل . آویزان کردن جوراب از شومینه شیرینی های زنجبیلی و …

روشن کردن شمع:

این کار ریشه ای آلمانی دارد . در دوره پیش از مسیحیت مردم آلمان به منظور زنده نگه داشتن امید در روز های سرد و تاریک زمستان و به نشانه 4 هفته پایانی زمستان 3 شمع بنفش و یک شمع قرمز روشن میکردند.

زنگوله:

زنگوله هم به دوران پیش از مسیحیت برمیگردد.در آن دوران مردم بر این عقیده بودند که صدای زنگوله باعث دور نگه داشتن شیاطین میشود.

درخت کریسمس:

درخت کریسمس که همواره از بین درختان همیشه بهاری نظیر کاج و نراد انتخاب میشد ریشه ای باستانی و از همه جالب تر ایرانی دارد.

مردم ایران باستان به نشانه آمدن بهار و رفتن زمستان و پیروزی نور بر تاریکی در طول زمستان یک شاخه از این درخت را در خانه هایشان نگه میداشتند.این رسم در طول زمان وارد فرهنگ های مختلف شد و امروزه به شکل نگه داشتن و تزیین درخت کاج نمود پیدا کرده است.

ستاره تزیینی روی درخت کریسمس:

در زمان تولد عیسی مسیح به گفته برخی منابع ، ستاره ای پرنور در آسمان ظاهر میشود.که ما امروزه میدانید این اتفاق زمینه ای علمی دارد.

طبق آخرین تحقیقات دانشمندان هر 800 سال یک بار سیاره مشتری و سیاره زحل به نزدیک ترین فاصله خود به هم از دید ناظر زمینی میرسند.این عارضه نجومی را مقارنه مینامند.

احتمالا در دوران تولد حضرت مسح نیز همچین مقارنه ای رخ داده بود و باعث تشکیل یک ستاره پر نور در اسمان شده است.

گروهی از روحانیون زرتشتی ایرانی که در متون دینی خود از ظهور منجی همراه با تولد یک ستاره در آسمان خوانده بودند شروع به حرکت به سمت آن ستاره میکنند که آنها را بیت لحم ، محل تولد مسیح میرساند . از این رو همیشه در تزیینات درخت کریسمس در بالای درخت یک ستاره نورانی بزرگ نصب میکنند.

هدایای کریسمس :

این گروه 3 روحانی زرتشتی که در متون مسیحی از آنها با عنوان سه مرد خردمند (three wise men) یاد شده است.با خود هدایایی نظیر انواع خوراکی ها و پارچه های نفیس ایرانی نظیر خشکبار و پارچه های ابریشمی اعلاء برای عیسی تازه متولد شده میبرند.آنها هدایا را زیر درختی که در آن مکان بود قرار میدهند . این عمل بعد ها به عنوان یک رسم میان مسیحیان جا افتاد.

جوراب های آویزان از شومینه:

این رسم به زمان کشیش نیکولاس مقدس یا سن نیکولاس (saint Nicholas) برمیگردد.او شبانه به بالای پشت بام خانه افراد نیازمند میرفته و با انداختن سکه به داخل شومینه خانه ها به آنها کمک میکرده.از قضا در یکی از خانه ها جوراب های شسته شده برای خشک شدن روی شومینه آویزان شده بوده و این سکه ها به داخل جوراب ها میافتند.صبح روز بعد که افراد خانه بیدار میشوند با این صحنه ای جادویی مواجه میشوند . و از آن پس این رسم رفته رفته مابین مسیحیان جا میافتد و به یکی از تزیینات اصلی این جشن تبدیل میشود.

 

هدف ما از ارائه ی این مقاله احترام به هر عقیده ای و نشان دادن ریشه های فرهنگی یکسان و نمایان کردن ارتباط قوی مابین انسان ها با هر دیدگاه و طرز فکری میباشد که شاید امروزه دچار فاصله های زیادی شده اند.پس سعی کنیم بدون در نظر گرفتن تفاوت ها، شاد باشیم و به هم مهربانی کنیم.