فرهنگ و هنر

پادکست چیست؟

پیشگفتار

امروزه شبکه های اجتماعی و به طور کلی رسانه ها هر روز دچار تغییرات و پیشرفت هایی میشوند که در نحوه کاربرد و گسترش و ابزار هایی که به کاربر جهت کاربری آسان ارائه میشود ایده پردازی های جدیدی میکنند.یکی از رسانه هایی که به تازگی جای خود را در دنیا باز کرده است میتوان به پادکست اشاره کرد.پادکست یک رسانه جدید و صوتی است که شباهت زیادی به ایستگاه های رادیویی دارد اما با این تفاوت که شما پادکست را چندین بار میتوانید گوش کنید.

تفاوت دیگر پادکست با دیگر رسانه ها صمیمیتی است که بین تولید کنندگان و شوندگان این محتوا وجود دارد میباشد.این سبک از تولید محتوا که به پادکست معروف است بیش از 10 سال در کشور های پیشرو در صنعت رسانه سابقه دارد اما قدمت این رسانه در ایران چیزی کمتر از 10 سال است.

تاریخچه

اگر بخواهیم به تاریخچه این رسانه نگاهی بیاندازیم باید به یکی از قدیمی ترین پادکست های تولید شده در جهان بپردازیم.پادکست  ENGLISH AS A SECOND LANGUAGE را میتوان به نوعی اولین پادکست ساخته شده نامید،این پادکست در ابتدای شروع فعالیت خود در عرصه رسانه عملا پلتفورمی برای انتشلر اپیزود های خود نداشت و 1000 قسمت اول این پادکست که در زمینه ی آموزش مکالمه ی زبان انگلیسی فعالیت میکرد ،در وبسایت این مجموعه منتشر میشده است.

اما اگر بخواهیم به تاریخچه پادکست سازی در ایران نگاهی بیاندازیم باید به سراغ رادیو چهرازی برویم.رادیو چهرازی با تم عاشقانه و غمگین کار خود را آغاز کرد. اپیزود های رادیو چهرازی با درون مایه ی عاشقانه-اجتماعی که توسط چند شخصیت خیالی در یک تیمارستان اتفاق میافتاد به سرعت توانست طرفداران زیادی را در بین شنوندگان پادکست ایرانی پیدا کند.

پس از آن ، پادکست های ایرانی با تنوع بیشتری وارد این صنعت شدند و تم های مختلفی را وارد این رسانه کردند.از پادکست های ایرانی دیگر میتوان به CHANNEL B و رادیو دیو اشاره کرد.

CHANNEL B   با گویندگی علی بندری پادکست های سریالی تولید میکند.تم داستان های چنل بی که از وقایع واقعی و عجیب نشات گرفته بیشتر درون مایه جنایی دارند.

و رادیو دیو هم با همکاری یک تیم جوان با گویندگان خوش صدا و با استعداد به آثار ماندگار موسیقی و ادبی جهان میپردازد.هر قسمت از این پادکست مربوط به نواحی و مختلف ایران و جهان است که موسیقی ها و قطعات ادبی هر اپیزود در رابطه با اسم آن اپیزود میباشد.

معرفی چند پادکست مختلف:

امروزه اما پادکست های بیشتری تولید شده ان و تولید میشوند.پادکست هایی که هر کدام تم مخصوص به خود را دارند و به طیف گسترده ای موضوعات مث علمی ، تخیلی ، کتابخوانی ، شاهنامه خوانی ، آموزشی و … میپردازند.

دیگر پادکست هایی که در این قسمت از سبک زندگی به آنها اشره خواهیم کرد به شرح زیر است:

1-پادکست بی پلاس:

این پادکست در کنار چنل بی با گویندگی علی بندری و با همکاری تیم تولیذ محتوای ایشان در خصوص معرفی و بیان خلاصه ای از کتاب های معروف و پر سر و صدای دنیا میپردازد.

2-پادکست استرینگ کست:

این پادکست توسط شاهین جوادی نژاد و رضا حریریان به همت دو هفته نامه دانستنیها در باره ی تمامی مجهولات و دانستنیهای عجیب جهان توضیحی علمی ارائه میدهند که شنیدنش رو به تمامی کسانی که به دنبال راهی برای پاسخ به سوالات خود هستند پیشنهاد میکنیم.

3-پادکست پلی لیست:

پادکست پلی لیست با گویندگی و محوریت مختار رزمجو تولید میشود و در هر قسمت به سراغ یک هنرمند و یا سبک موسیقی میرود و به آثارش میپردازد.شما در هر زمان و حتی پشت فرمان اتومبیل میتوانید از شنیدن این پادکست لذت ببرید.

4-ASK AN IRANIAN:اگر به دنبال راهی برای تقویت مهارت زبان انگلیسی خود هستید این پادکست گفتگو محور را به شما پیشنهاد میکنیم.این پادکست در هر قسمت به سراغ یکی از بحث های فرهنگی ایرانیان رفته و به معرفی آن به انگلیسی زبان ها میپردازد.

5-پادکست پاراگراف:

این پادکست با گویندگی علیرضا بنی جانی تولید میشود و در هر قسمت به سراغ تاریخ امپراطوری ها و تمدن های هزاران سال گذشته میرود.همچنین شما با دنبال کردن شبکه های اجتماعی این پادکست میتوانید از محتوا های بصری و عکس ها فیلم های تاریخی بهره بگیرید و راجع به گذشته پر ماجرای بشر اطلاعات زیادی را بدست آورید.

6-پادکست ایستگاه فضایی:

آقای سیاوش صفاریان پور که همه او و برادرش آقای فواد صفاریان پور را با برنامه ی آسمان شب که از شبکه چهار صدا و سیما پخش میشد میشناختیم هم در این رسانه سهم بسزایی دارد.

ایشان همانگونه که در برنامه ی آسمان شب افراد زیادی را علاقه مند به آسمان و فضا و نجوم کرد،اکنون نیز با پادکست های مختلفی که تولید میکند به آگاه سازی شنوندگان خود میپردازد.شما در این پادکست با روایتی متفاوت و جذاب همرا بخش های گوناگون با گویندگان متفاوت شما را غرق در فضا و دانستنی های جالب آن میکند و دید باز تری به شما میدهد.

7-پادکست رادیو ماجرا:

این پادکست توسط مجموع مسافرتی لست سکند تولید میشود و در هر قسمت به سراغ یک جهانگرد یا ایرانگرد میرود و از خاطرات آنها راجه به سفر هایشان میپرسد.اگر به ماجراجویی وسفر علاقه مندید و میخواهید از نقاط عجیب جهان با خبر شوید، این پادکست را به شما معرفی میکنیم.

8-پادکست فردوسی خوانی:

همانگونه که از نام این پادکست پیداست،این پادکست به روخوانی شاهنامه فردوسی به صورت سریالی میپردازد.اگر شما هم از آن افرادی هستید که همیشه با بهانه هایی مثل وقت نداشتن و سخت بودن فهم بعضی ابیات،سراغ این شاهکار ادبی نرفته اید،بهتان پیشنهاد میکنیم که یک از قسنت های این پادکست را گوش کنید تا مجذوب شاهکار فردوسی شوید و از آن لذت ببرید.